Gyakran ismételt kérdések
Itt találod meg a leggyakoribb kérdéseket és válaszokat, ami a specializáció besorolás menetét érinti.
Mit jelentenek az egyes kritériumok, és hogyan számoljuk őket pontosan?
Konkrét tantárgyak a kritérium oldalon
Ezek az első két félév kötelező tantárgyai, beleértve az ezekben a félévekben a mintatantervben megjelenő
kötelező gazdasági és humán ismeretek tárgycsoport tantárgyait is.
A Testnevelés tantárgyak teljesítése nem kötelező ezekben a félévekben.
Két tanköri aláírással egy kötelező tantárgy teljesítése kiváltható.
Kötelezően válaszható tantárgyak
A besorolási szabályzat szerint teljesítendő kötelezően választható gazdasági-humán tantárgyak vannak itt felsorolva (ezek mennyisége a képzéstől és annak tantervétől függ).
Kreditkitérium
A szabályzatban előírt kreditmennyiség teljesítését ellenőrizzük, aminek az értéke tantervtől függ. Ebbe minden tantárgy beleszámít, ami a tantervben szerepel, de a kötelezően válaszható gazdasági-humán tantárgyak – tantervtől függően – 4-8 kredit felett szabadon válaszhatónak számítanak (üzemmérnök-informatikus képzésen nincsenek is ilyenek), a szabadon válaszható tantárgyak pedig 10 kredit felett nem számítanak a kreditkritériumba (mivel a mintatanterv csak 10 kreditnyit ír elő ezekből).
Tanköri foglalkozás
Minden hallgatónak megjelenik a tanköri foglalkozás is, mint lehetséges kritérium.
Ez tájékoztató jellegű - amennyiben minden más kritérium teljesül, hiánya nem akadályozza meg a besorolást.
Két aláírás megszerzése kiválthat
egy vagy két kötelezően teljesítendő tantárgyat az első két félévből (a szigorlat kivételével – ld. 14-es tanterv)
vagy 5-6 kreditet a harmadik félévből (de nem mindkettőt).
Az előző mondatban szereplő elágazásokat az adott szak és az adott mintatanterv (2014-es, 2022-es) pontosítja.
Szigorlat
2014-től indult tanterv szerintiek esetén kötelező a szigorlati tantárgy teljesítése specializációválasztás előtt. Ez a feltétel Tanköri foglalkozás aláírásokkal sem kiváltható.
Harmadik félév
A kritériumok szerint BSc képzéseken 20 kreditnyi harmadik féléves tárgyat kell teljesíteni. Ebből 5 vagy 6 kredit két tanköri aláírással kiváltható.
Specializáció-előkészítő tantárgyak
A 2014-től indult tanterv szerinti villamosmérnök-hallgatók esetében az egyes specializációkhoz kötelező egy-egy specializáció-előkészítő tantárgy elvégzése. Ez Tanköri foglalkozás aláírásokkal nem kiváltható, és a besorolási kritérium nem teljesül, ha egy tárgy sincs teljesítve. Ha a "rangsorolás során kizárva" szerepel besorolás után eredményként, akkor azt jelenti, hogy a rangsorátlagod nem volt elég magas egyik olyan ágazathoz sem, amihez teljesítetted a specializáció-előkészítő tárgyakat, így a szabályzat alapján kirtériumhiányosnak kellett minősítenünk.
Rangsorátlag számítása és hiányzó kreditek
2014-től indult tanterv szerintiek esetén a rangsorátlag alapja az első négy félév mintatanterv szerinti tárgyainak kredittel súlyozott osztályzata osztva 120 kredittel, illetve pontosan annyival, ahány kredittel az adott hallgató az első négy félév tárgyait teljesíteni tudta (esetleges tantervváltozás, tantárgyhelyettesítés miatt). Üzemmérnök-informatikusoknál ezek a számok 3 félév és 90 kredit. A választható tárgyak és a specializáció-előkészítők közül csak annyit veszünk figyelembe, amennyi kreditnyi az első négy félévre van ütemezve a mintatantervben, de azok közül a legjobb érdemjeggyel teljesítetteket.
A rangsorátlag számításánál az első 4 (Bprof-nál első 3) félévben szereplő, de nem teljesített tantárgyak a tört számlálójában 0 (nulla) értékkel jelennek meg.
A hiányzó kreditek száma a tanterv szerint az átlagszámításhoz figyelembe vehető tárgyak kreditösszegének és az átlagszámítás során ténylegesen szerepet játszó (tehát teljesített) tárgyak kreditösszegének különbsége.
Hogyan tudok regisztrálni és belépni?
A portál azonosításra a BME Címtárat használja, így nem kell regisztrálni.
Akik nem jelentkeztek specializációra, egy figyelmeztető üzenetet kapnak
bejelentkezés után, hogy az adataik nem szerepelnek a portálon.
Abban az esetben, ha mégis jelentkeztél specializációra akkor azt a specializacio@vik.bme.hu
címen tudod jelezni.
Tipikus hiba: a Neptunban a "Jelentkezés leadása" gomb megnyomása nem a jelentkezés beküldését, hanem a jelentkezés törlését jelenti!
Mikor lesz besorolási eredmény?
Mint minden évben, most is a vizsgaidőszak végeztével történik meg a besorolás, és válnak elérhetővé az egyes specializációkra / ágazatokra felvettek listái és bekerülési átlagai. A vizsgaidőszak indulásakor az eddigi félévek eredményei jelennek meg (de csak akkor, ha adtál már le jelentkezést), a vizsgaidőszak alatt a megszerzett új eredmények folyamatosan kerülnek be a Portálra. A Neptun és a Portál között nincs online kapcsolat, így lehetséges, hogy egy új eredmény csak 2-3 nap késéssel jelenik meg az adatok között. A Portál adatait hetente legalább kétszer frissítjük a pótlási héttől kezdődően.
Miért nem látszik az összes kötelezően választható tantárgyam?
A kritériumok ellenőrzése oldalon láthatóak részletesen, hogy az egyes kritériumok teljesítésénél
pontosan milyen tárgyak kerülnek beszámításra. Itt már csak a teljesítés szempontjából releváns tárgyak jelennek meg.
Az egyes kritériumokat és tárgyakat lenyitva látható, hogy mely tantárgy bejegyzések alapján állapítottuk meg az adott kritérium teljesítését.
Hogyan számít bele a tanköri foglalkozás által kiváltott tárgy az átlagomba?
Mivel ez egy nem teljesített tantárgy, 0-ás osztályzattal, teljes kreditértékkel kerül beszámításra.
Miért nem jelenik meg a rendszerben egy általam teljesített tárgy?
Az ellenőrzéshez használt adatok nem azonnal frissülnek, hanem hetente kétszer kerülnek lekérdezésre a Neptun rendszerből. Ha egy jegyed bekerült a Neptun rendszerbe, akkor az a következő adatfrissítéssel együtt fog itt is megjelenni.
Meddig kell teljesítenem a kritériumokat?
A kritériumok végső ellenőrzésére a vizsgaidőszak végén (a jegybeírási határidő lezárultát követően) kerül sor, a vizsgaidőszak végéig kell őket teljesíteni. Halasztott vizsga (vizsgaidőszakon kívül teljesített vizsga) eredménye az időszak lezárulta után, pótbesorolással kerül figyelembevételre (érdemes az eredményeket figyelni, és jelezni, ha a jegybeírás vagy a pótlólagos értékelés elmaradt volna).